Medyczna marihuana jest lekarstwem. Każde inne lekarstwo możesz przyjąć w miejscu publicznym, jeśli np. doświadczysz napadu objawów swojego schorzenia/choroby. A jak sprawa wygląda z marihuaną? Czy można ją palić w miejscu publicznym?
W przypadku marihuany medycznej mamy do czynienia z lekiem, który zaliczany jest do substancji narkotycznych. O ile stosowanie jej w specjalistycznych klinikach czy w zaciszu domowym nie budzi zastrzeżeń, to już zażywanie na ulicy może powodować wątpliwości.
Jednakże, przepisy określają jasno, że pacjent może używać marihuany medycznej oraz preparatów z konopi leczniczych w miejscu, w którym ma taką potrzebę, włącznie z przestrzenią publiczną, taką jak ulice, parki czy kawiarnie. Pacjent może mieć przy sobie zarówno susz, jak i waporyzator potrzebny do wzięcia leku.
Dokumenty potrzebne na wypadek kontroli policyjnej
Na wypadek kontroli policyjnej należy mieć przy sobie następujące dokumenty:
- skan recepty lub jej ksero
- zaświadczenie od lekarza o stosowaniu medycznej marihuany
- dokument z apteki potwierdzający legalny zakup (paragon lub faktura)
Wymienione dokumenty potwierdzające legalność posiadania medycznej marihuany, takie jak recepta, zaświadczenie czy karta pacjenta, mogą przybrać formę papierową lub elektroniczną, np. w postaci skanu w telefonie. Należy jednak pamiętać, że lek oparty na medycznej marihuanie powinien być przechowywany wyłącznie w oryginalnym opakowaniu z apteki.
Posiadanie wymienionych dokumentów jest ważne, gdyż w razie kontroli pacjent będzie mógł udowodnić legalność posiadania medycznej marihuany. Warto zatem mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii
Jeśli pacjent korzystający z terapii medycznej marihuaną nie posiada dokumentów potwierdzających legalność posiadania leku, może spotkać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. W przypadku kontroli lub zatrzymania przez organy ścigania, pacjent może zostać oskarżony o nielegalne posiadanie substancji narkotycznych i grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3 zgodnie z art. 62 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Czy medyczną marihuanę można palić w miejscu publicznym, gdy w strefie obowiązuje zakaz palenia?
Tak, Jeśli w miejscu, w którym przebywasz, widnieje zakaz palenia tytoniu i papierosów elektronicznych, to absolutnie nie ma żadnego problemu. Ponieważ marihuana nie jest ani tytoniem, ani elektronicznym papierosem.
A co w przypadku bezwzględnego zakazu palenia?
Prawo polskie jasno określa, że pacjent korzystający z leczenia konopiami może zażywać leki w miejscach publicznych, w tym na ulicy czy w parku. Jednocześnie, utrudnianie lub uniemożliwienie zażycia leku przez pacjenta może być traktowane jako przestępstwo narażenia człowieka na niebezpieczeństwo (art. 160 k.k.).
W przypadku niektórych schorzeń, palenie medycznej marihuany jest najszybszą formą ulgi, a dla niektórych pacjentów jest to także najbardziej efektywna forma terapii. Jednakże, niektórzy ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy z legalności medycznej marihuany w Polsce i można natknąć się na ludzi, którzy nie chcą akceptować tej formy terapii. W związku z tym, pacjenci powinni zachować empatię w kontaktach z innymi i pamiętać o przestrzeganiu prawa.